Pateikiame visos dienos informacinius pranešimus apie įvykius Ukrainoje, ir užsienio pastangas siekiant suvaldyti agresorę Rusiją.
JK svarsto galimybę tiekti Ukrainai raketas „Starstreak“
Didžioji Britanija toliau tieks Ukrainai prieštankines raketas, taip pat išnagrinės galimybę nusiųsti jai nešiojamųjų zenitinių raketų kompleksų „Starstreak“.
Tai trečiadienį Jungtinės Karalystės parlamento Bendruomenių Rūmuose pranešė šalies gynybos sekretorius Benas Wallace`as.
Pirmajame etape mes patiekėme 2 tūkst. prieštankinių raketų NLAW, šaulių ginklų ir šaudmenų. Vėliau mes padidinome siuntas, ir aš galiu pasakyti Bendruomenių Rūmams, kad iki šiol patiekėme 3 615 raketų NLAW ir jas tebetiekiame. Netrukus mes taip pat pradėsime tiekti prieštankinius kompleksus „Javelin“ – sakė Gynybos ministerijos vadovas.
Anot B. Wallace`o, Londonas svarsto galimybę nusiųsti Ukrainai nešiojamųjų zenitinių raketų kompleksų „Starstreak“. „Atsakydama į Ukrainos prašymus, vyriausybė priėmė sprendimą aptarti raketų „Starstreak“ perdavimo klausimą. Manome, kad šiems kompleksams bus galima taikyti gynybinės ginkluotės apibrėžimą, bet mes padėsime Ukrainos pajėgoms geriau ginti savo dangų“, – teigė jis.
Vokietijos kancleris O. Scholzas pasisako prieš naikintuvų tiekimą Ukrainai
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė nepritariantis naikintuvų MiG-29 pristatymui iš NATO šalių į Ukrainą.
Trečiadienį Berlyne surengtoje bendroje spaudos konferencijoje su Kanados ministru pirmininku Justinu Trudeau jis kalbėjo apie finansinės ir humanitarinės pagalbos bei individualių ginklų sistemų teikimą. „Tačiau, be to, reikia labai atidžiai apsvarstyti, ką konkrečiai darome. Ir tikrai nekalbama apie naikintuvus – sakė O. Scholzas.
Lenkija pasiūlė kai kuriuos savo lėktuvus MiG-29 siųsti netiesiogiai į Ukrainą per JAV bazę Vokietijoje. J. Trudeau sakė, kad jo šalis ir toliau siųs įrangą bei ginklus ir dirbs kartu su partnerėmis. „Norime deeskaluoti konfliktą, norime matyti šio konflikto pabaigą“, – sakė jis.
D. Kuleba paragino Vokietiją „praregėti“
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba paragino Vokietijos piliečius ir valdžią suvokti, kad Rusija jų akivaizdoje daro karo nusikaltimus, ir padėti ukrainiečiams sustabdyti Putiną.
Ukrainos diplomatijos vadovas tai rašo autoriniame straipsnyje Vokietijos leidiniui „Die Welt“.
D. Kuleba pažymi, kad Rusijos plataus masto karas prieš Ukrainą trunka jau beveik dvi savaites. Rusijos kariuomenės vykdomi barbariški karo nusikaltimai ir nusikaltimai žmoniškumui yra tokio masto, kokio Europa neregėjo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Manau, kad tai, ką matote ir skaitote apie karą Ukrainoje, jus gąsdina. Bet mes jus dėl viso to įspėjome. Mes prašėme jūsų ginklų, o kaip atsakymą girdėjome istorijas apie „istorinę atsakomybę“, kuri kažkodėl buvo juntama rusams, bet ne ukrainiečiams. Prašėme jūsų nestatyti „Nord Stream 2“, bet jūs sakėte, kad tai tik „komercinis“ projektas – rašo D. Kuleba.
Mes įspėjome, kad Putinas yra tokio masto blogis, kokio pasaulis nematė 80 metų. Prašėme nekartoti praeities klaidų ir užkirsti kelią katastrofai. Dabar jūs pagaliau pripažinote savo klaidas. Jūs dabar tiekiate mums ginklus, stabdote Rusijos dujotiekį ir remiate sankcijas Rusijai. Kodėl to negalima buvo padaryti iš karto, kai to jūsų prašėme? Ar tikrai reikėjo laukti, kol ukrainiečių vaikai pradės mirti nuo dehidratacijos ir aviacinių bombų? – retoriškai klausia Ukrainos URM vadovas.
Kreipdamasis į vokiečius, D. Kuleba juos paragino „praregėti“ ir suprasti, kad Ukrainai reikalinga skubi pagalba.
Jums gali atrodyti, kad jau įvykdėte žygdarbį, priimdami daug svarbių sprendimų. Tačiau kol Europos šalyje Ukrainoje miršta žmonės, jūs padarėte per mažai – pabrėžė ministras.
Nutrūko elektros tiekimas Černobylio elektrinei, pranešė „Ukrenergo“
Ukrainos energetikos operatorius „Ukrenergo“ trečiadienį pranešė, kad visiškai nutrauktas elektros energijos tiekimas Černobylio elektrinei, kurioje 1986 metais įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa, ir jos apsaugos sistemoms.
Atominė elektrinė „buvo visiškai atjungta nuo elektros tinklo“, – sakoma operatoriaus „Facebook“ puslapyje paskelbtame pareiškime ir priduriama, kad dėl karinių veiksmų „nėra galimybės atkurti elektros linijų“ ir kad elektros tiekimas taip pat nutrūko Slavutičiaus mieste.
Kovoti su Rusija į gimtinę sugrįžo tūkstančiai ukrainiečių
Praėjusiomis dienomis į Ukrainą atvyko apie 14 500 žmonių, kad prisijungtų prie karo su Rusija, trečiadienį pranešė Ukrainos kariuomenė. 12 000 jų yra į gimtinę grįžę ukrainiečiai, norintys dalyvauti šalies gynyboje. Vyriausybė Kijeve, be to, tikisi daug užsieniečių, kurie galėtų sudaryti vadinamąjį tarptautinį legioną.
Generalinio štabo pranešime sakoma, kad nuo karo pradžios vasario 24 dieną Rusijos pajėgos Ukrainoje neteko daugiau kaip 12 000 kareivių. Maskva prieš kelias dienas kalbėjo tik apie beveik 500 kritusių karių, tačiau po to naujesnių duomenų nepateikė. Kyjivas iki šiol neįvardijo žuvusių aukų skaičiaus savo gretose. Donecko separatistai antradienį parnešė apie 47 žuvusiuosius savo pusėje.
Ukrainos kariuomenės duomenimis, sunaikinti arba apgadinti 49 rusų lėktuvai, 81 sraigtasparnis ir 317 tankų. Šių duomenų nepriklausomai patvirtinti neįmanoma.
V. Zelenskis ragina Vakarus greičiau apsispręsti dėl Lenkijos naikintuvų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino Vakarų valstybes skubiai apsvarstyti Lenkijos pasiūlymą, pagal kurį jo šaliai būtų perduoti naikintuvai.
„Kada bus priimtas sprendimas? Žiūrėkite, mes kariaujame! – V. Zelenskis sakė vaizdo įraše savo „Telegram“ kanale. – Dar kartą prašome jūsų kuo greičiau priimti sprendimą. Atsiųskite mums lėktuvų“.
Antradienį JAV atmetė Lenkijos pateiktą planą siųsti savo sovietinių laikų naikintuvų MiG-29 parką į Ukrainą per JAV oro pajėgų bazę Ramšteine, Vokietijoje.
JAV viceprezidentė K. Harris vyksta į Lenkiją
JAV viceprezidentė Kamala Harris trečiadienį vyksta į Lenkiją, kur aptars „karinės pagalbos“ Ukrainai teikimą, pranešė Baltųjų rūmų pareigūnai.
Apie viceprezidentės kelionę buvo pranešta prieš tai, kai antradienį Lenkija nustebino JAV, pasiūliusi nusiųsti Ukrainai savo Mig-29 modelio naikintuvų. Vašingtonas šį šalies siūlymą atmetė.
Pasak anonimais norėjusių likti JAV pareigūnų, K. Harris ketvirtadienį susitiks su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda ir premjeru Mateuszu Morawieckiu. Lankydamasi Lenkijoje viceprezidentė taip pat turėtų susitikti su čia šiuo metu viešinčiu Kanados premjeru Justinu Trudeau ir pabėgėliais iš Ukrainos.
Penktadienį K. Harris vyks į Rumuniją, kur susitiks su šios šalies prezidentu Klausu Iohannisu.
Tai bus jau trečiasis JAV viceprezidentės apsilankymas Europoje.
Kodėl rusai naudoja Z raidę karui Ukrainoje palaikyti
Rusijos valdžia vis dažniau naudoja raidę Z savo karui su Ukraina simbolizuoti.
Raidė Z iš pradžių atsirado tik ant rusų tankų Ukrainoje, paskubomis nupiešta ant šono baltais dažais.
Dabar ji pradėta naudoti plačiau siekiant parodyti paramą Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazijai į kaimyninę Ukrainą.
Raidę Z galima pamatyti daug kur – nuo Kremliaus propagandinių vaizdo įrašų „Instagram“ tinkle iki įžymybių profilių ir ant rusų sportininko uniformos Dohoje.
Pasak Rusijos gynybos ministerijos, ši raidė reiškia frazę „Už pergalę“. Nors angliškai šis šūkis būtų užrašytas „Za pobedu“, kirilicos abėcėlėje raidės Z nėra.
Raidę Z taip pat galima pamatyti ant daugybės automobilių Rusijoje. Baikonūro kosmodrome ant raketų rampos darbininkai užrašė raidę Z, o daugelis įžymybių socialiniuose tinkluose prie savo vardų prirašė didžiąją Z raidę.
Maskvos propagandiniuose vaizdo įrašuose rodomi jauni žmonės, vilkintys marškinėlius su raide Z, taip parodydami savo paramą V. Putinui ir jo vadinamajai „specialiajai operacijai“, kuri esą nukreipta prieš tuos ukrainiečius, kuriuos jis vadina „neonaciais“.
Kai rusų gimnastas Ivanas Kuliakas pasaulio čempionate Dohoje ant savo marškinėlių užsiklijavo raidę Z, tai sukėlė tarptautinį pasipiktinimą. I. Kuliakas, kuris užėmė trečiąją vietą lygiagrečių rungtyje, per pergalės ceremoniją stovėjo greta nugalėtojo ukrainiečio Iljos Kovtuno.
Z – ne vienintelė raidė, kuri buvo panaudota V. Putino kare. Kitos raidės, tarp jų X, O ir A, taip pat buvo išpieštos ant Rusijos karinių transporto priemonių. Dažnai pasirodo ir V, kuri reiškia „Jėga slypi tiesoje“, arba „Sila v pravde“, teigia Rusijos gynybos ministerija. Ši citata yra iš 2000 metais buvusio populiaraus rusiško filmo „Brat 2“ („Brolis 2“).
Kol kas neaišku, ką reiškia kitos raidės, ir daug kas tebeieško paaiškinimų nuo tada, kai beveik prieš dvi savaites prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą. Iš pradžių Ukrainos stebėtojai manė, kad raidės rodo, iš kur atvyko kariai.
Dabar Ukrainos ginkluotosios pajėgos taip pat pradėjo piešti aplink Z raidę ant rusų tankų, kuriuos pavyksta perimti. Daug kas ant išvestų iš rikiuotės tankų užrašė itin grubią frazę – „Putinu piz***“.
Ukraina pritarė šešiems civilių evakuacijos koridoriams
Ukraina pritarė šešių evakuacijos koridorių sukūrimui, kad iš apsiaustų miestų galėtų išsigelbėti civiliai.
Žmonės iš Enerhodaro ir Mariupolio trečiadienį bus gabenami į Zaporožę Ukrainos pietryčiuose, sakė vicepremjerė Iryna Vereščiuk. Žmonės iš Volnovachos bus vežami į Pokrovską, Sumų gyventojai – į Poltavą. Vadinamieji evakuaciniai koridoriai numatyti ir iš Izyumo miesto rytuose bei kelių miestelių, esančių į šiaurę nuo Kijevo, teigė vicepremjerė.
Paliaubos turėtų galioti iki 21.00 val. Lietuvos laiku. Kariškiai sutiko tuo metu nešaudyti, kalbėjo I. Vereščiuk. Evakuaciniai koridoriai suderinti su Rusija, atitinkamas laiškas nusiųstas Tarptautiniam Raudonajam Kryžiui.
Prieš tai ir Rusijos gynybos ministerija paskelbė apie paliaubas keliuose regionuose. Kol kas neaišku, ar jų ir laikomasi.
TATENA: padėtis Černobylyje blogėja
Buvusi Ukrainos Černobylio atominė jėgainė, ją užėmus rusų daliniams, vis labiau atkertama nuo išorinio pasaulio.
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pranešė, kad 210 technikų ir vietinių saugos darbuotojų jau beveik dvi savaites be pertraukų budi elektrinėje, nes, ją kontroliuojant Rusijai, nesikeičia pamainos. Jie turi maisto ir vandens, tačiau jų padėtis esą vis labiau blogėja.
Be to, TATENA nebeturi ryšio su savo stebėjimo sistemomis, kurios užtikrina, kad Černobylyje visos branduolinės medžiagos „yra savo vietoje“.
Esu labai sunerimęs dėl sunkios ir įtemptos darbuotojų Černobylio atominėje elektrinėje situacijos ir su tuo susijusių galimų saugumo rizikų, sakė TATENA vadovas Rafaelis Grossis.
Černobylyje 1986 metais įvyko branduolinė avarija. Dar ir šiandien ten laikomos radioaktyviosios atliekos. R. Grossis siūlė elektrinės teritorijoje ar kitoje vietoje su Rusijos ir Ukrainos atstovais derėtis dėl saugumo garantijų Ukrainos branduolinėms jėgainėms.
Ukraina neatmeta diskusijų dėl neutralaus statuso
Ukraina neatmeta galimybės derybose su Rusija kalbėti ir apie galimą šalies neutralumą. „Tokius klausimus galima diskutuoti derybose, tai visiškai įmanoma“, – antradienio vakarą vokiečių televizijai ARD pareiškė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio užsienio politikos patarėjas Ihoris Šovkva, atsakydamas į klausimą, ar Ukraina derybose būtų pasirengusi sutikti su neutraliu statusu. Kartu jis pasisakė už susitikimą prezidentų lygiu.
Rimtos derybos įmanomos tik Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui susitikus su V. Zelenskiu, pabrėžė I. Šovkva. V. Zelenskis tam esą pasiruošęs. Iš Rusijos pusės, deja, tokio pasiruošimo nematyti. Tarptautiniai partneriai turėtų padėti surengti tokį susitikimą, kalbėjo patarėjas. Tačiau tokios derybos ir galimas susitarimas galimi tik nutraukus karo veiksmus ir įsigaliojus paliauboms.
Tada, anot I. Šovkvos, būtų galima diskutuoti, „kaip galėtų atrodyti galimas Ukrainos neutralumas“. „Todėl mums reikia griežtų garantijų, kad tokia situacija daugiau niekada negalėtų pasikartoti, – pridūrė jis. – Mes juk nesame agresoriai. Mes niekada nebūsime užpuolikai“.
Ketvirtadienį Antalijoje Turkijoje turėtų įvykti Ukrainos ir Rusijos diplomatijos vadovų Dmytro Kulebos ir Sergejaus Lavrovo susitikimas.
Nuo 2019 metų Ukrainos konstitucijoje įtvirtintas narystės NATO tikslas. Rusija reikalauja, kad Ukraina to atsisakytų ir pasiskelbtų neutralia.
JK skelbia naujas sankcijas Rusijos lėktuvams
Jungtinė Karalystė (JK) skelbia naujas sankcijas Rusijos lėktuvams, užsienio reikalų sekretorę Liz Truss cituoja portalas „Sky News“.
Pasak L. Truss, priėmus naujausią įstatymą, bet koks Rusijos lėktuvo nusileidimas JK ar skraidymas jos oro erdvėje bus laikomas nusikaltimu. Draudimas apims visus lėktuvus, kuriuos valdo ar eksploatuoja bet kurie su Rusija susiję asmenys ar subjektai.
Užsienio reikalų sekretorė nurodė, kad tai „sukels Rusijai ir Kremliui artimiems asmenims dar daugiau ekonominio skausmo“. „Neteisėtos (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino invazijos akivaizdoje toliau palaikysime Ukrainą diplomatiškai, ekonomiškai ir gynybiškai“, – pridūrė L. Truss.
V. Zelenskis padėkojo JAV už draudimą importuoti naftą iš Rusijos
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo Jungtinėms Valstijoms už draudimą importuoti naftą iš Rusijos. „Aš asmeniškai dėkingas prezidentui J. Bidenui už šį sprendimą. Kiekvienas centas, kuris sumokamas Rusijai, virsta kulkomis ir sviediniais, skriejančiais į suverenią šalį“, – sakė jis antradienio vakarą paskelbtame vaizdo įraše.
J. Bidenas antradienį paskelbė uždraudęs JAV importuoti rusišką naftą – tai iki šiol stipriausias administracijos veiksmas baudžianti Maskvą už įsiveržimą į Ukrainą.
V. Zelenskis taip pat padėkojo britų premjerui Borisui Johnsonui už tai, kad Jungtinė Karalystė nuo 2022 metų pabaigos neimportuos rusiškos naftos. „Pasaulis netiki Rusijos ateitimi“, – pažymėjo jis.
V. Zelenskis pabrėžė rusų, kurie išeina į gatves dėl Ukrainos, drąsą. „Jie kiekvieną dieną kovoja dėl mūsų ir dėl savęs pačių“, – teigė jis. Rusijos pilietinių teisių organizacija „Ovd-Info“ suskaičiavo, kad nuo karo pradžios vasario 24 dieną per prieš invaziją nukreiptas demonstracijas Rusijoje buvo suimta daugiau kaip 13 400 žmonių.
„Karas turi liautis, – kalbėjo V. Zelenskis. – Turime sėsti prie derybų stalo“. Per 13 karo dienų žuvo daugiau kaip 50 ukrainiečių vaikų. „Niekada to neatleisiu“, – pridūrė Ukrainos vadovas.
JAV Lenkijos pasiūlymą dėl lėktuvų Ukrainai vadina „staigmena“
Atrodo, kad Jungtinės Valstijos buvo užkluptos netikėtai, kai Lenkija paskelbė esanti pasirengusi suteikti naikintuvus Mig-29 pagal schemą, kuri numato, jog lėktuvai bus išsiųsti Ukrainai, sakė JAV pareigūnė.
„Buvau susitikime, kai apie tai išgirdau prieš pat ateidama (į Senato posėdį), tad manau, tai iš tikrųjų buvo netikėtas lenkų žingsnis“, – JAV įstatymų leidėjams sakė valstybės sekretoriaus pavaduotoja politiniams reikalams Victoria Nuland.
Senatoriaus paklausta, ar JAV pareigūnai derino su Lenkija prieš Varšuvai tai paskelbiant, V. Nuland atsakė: „Mano žiniomis, ne“.